Przejdź do treści

Nośniki danych

Dyskietka

Nośniki danych

Ludzie od wieków poszukiwali możliwości zachowywania ważnych informacji, by móc później do nich wrócić. Z tego też względu nasi przodkowie zapisywali istotne dla nich dane w postaci malowideł skalnych, tabliczek czy też papirusów. We wszystkich wymienionych przypadkach możemy pisać o nośnikach danych, czyli fizycznych produktach, na których można zapisywać jakieś informacje. Przez długi czas ludzie chcieli wynaleźć nośnik, który będzie można odczytać w sposób mechaniczny. Nie pozwalała jednak na to technologia. Wszystko zmieniło się w momencie powszechnego pojawienia się kart perforowanych w latach 50., które były montowane w pierwszych komputerach i umożliwiały zapis danych. Należy jednak wspomnieć, że znaczniej wcześniej nośniki były wykorzystywane w aparatach fotograficznych i przybierały formę szklanych płyt. Miało to miejsce w II. połowie XIX wieku.

Szklane płytki, karty perforowane i co dalej?

Obecne w aparatach szklane płytki przetrwały do okresu dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to zostały wyparte przez błony fotograficzne. Były one znacznie wygodniejsze w użyciu, gdyż umożliwiały komfortowe przechowywanie i obróbkę światłoczułych materiałów, a także wykonywanie wielu zdjęć. Oczywiście na przestrzeni lat były one udoskonalane, aż całkowicie z nich zrezygnowano na rzecz filmów małoobrazkowych, a następnie kart pamięci.

Niemniej, równolegle pracowano nad wykorzystaniem nośników danych w innych urządzeniach. Szukano sposobów na to, by zastąpić karty perforowane i przełom nastąpił za sprawą taśm magnetycznych, na których można było utrwalać nie tylko obraz, ale też dźwięk. Tego typu produkty znalazły zastosowanie przede wszystkim w urządzeniach informatycznych. Wraz z rozwojem technologii taśmy magnetyczne przyczyniły się do wynalezienia dysków twardych zawierających magnetyczne tarcze oraz głowice, co sprawiło, że można było na nich nie tylko zapisywać, ale też usuwać raz zapisane dane. Prawdziwą furorę zrobiły jednak stworzone przez firmę IBM dyski elastyczne zwane potocznie dyskietkami.

Dyskietki, czyli nośniki danych darzone wielkim sentymentem

Mimo że nie posiadały zbyt dużej pojemności, a na szybkość zapisu oraz odtwarzania danych można by narzekać godzinami wielu obecnych 40- i 30-latków z całą pewnością wspomina dyskietki z rozrzewnieniem. Począwszy od wczesnych lat 70. Aż po wczesne lata 90. Ten nośnik danych całkowicie zdominował „świat komputerów” i był wynalazkiem, który zdecydowanie zmienił postrzeganie przechowywania oraz zapisywania danych.

Życie jednak nie lubi próżni, dlatego też Philips oraz Sony, czyli dwa wielkie przedsiębiorstwa podjęły współpracę, efektem której było powstanie stacji CD-ROM. Miała ona za zadanie odtwarzanie płyt CD-R (Compact Disc Record Able) o pojemności 680 MB. Na opisywanych płytach najczęściej nagrywane były utwory muzyczne, co ma miejsce do tej pory. Wspomniane przedsiębiorstwa poszły jednak za ciosem i wraz z Toshibą siedem lat później stworzyły nośnik o znacznie większej pojemności, czyli DVD-R. Ten rodzaj płyty o dwustronnym zapisie potrafi pomieścić nawet do 17 GB danych.

Zapisywanie plików w internetowych chmurach, czyli teraźniejszość oraz przyszłość nośników danych

Pojawienie się na rynku płyt CD oraz DVD przyspieszyło ewolucję nośników danych. W późniejszych latach mogliśmy zaobserwować powstawanie pen drive’ów USB, kart pamięci czy też dysków SSD, które są obecnie wykorzystywane w obecnych komputerach i laptopach. Niemniej, wszystkie z wymienionych w tym akapicie nośników są powszechnie używane. Mimo ogromnej popularności serwisów streamingowych na płytach DVD wciąż zapisywane są filmy czy też oprogramowanie oraz gry.

Coraz częściej jednak, jeśli chodzi o zapisywanie plików, korzystamy z chmury internetowej, która wydaje się, że ma nieograniczone możliwości. Oczywiście, często ilość dostępnego dla użytkownika miejsca zależy od wykupionej przestrzeni na serwerze. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość korzystania z zapisanych plików w dowolnym miejscu pod warunkiem, że jest się podłączonym do sieci.

Warto jednak zaznaczyć, że mimo ciągłego postępu technologicznego różne rodzaje nośników danych mogą występować równolegle ze sobą, gdyż wciąż znajdują swoją niszę. Nawet dyskietki, które zostały wyparte z powszechnego obiegu, wciąż są wykorzystywane w różnych instytucjach np. NASA.